تعداد بازدید 100
نویسنده پیام
admin آفلاین
ارسال‌ها : 357
عضویت: 12 /5 /1392
محل زندگی: لنگرود/ langroud
سن: 43 ساله
شناسه یاهو:
تشکرها : 4
تشکر شده : 36
افزایش قیمت اوراق خریدمسکن
افزایش قیمت اوراق خرید مسکن

معاون شرکت فرابورس ایران در واکنش به این سوال که چرا طی ماه‌های اخیر تدبیری برای تعادل در بازار اوراق تسهیلات اندیشیده‌ نشده است، گفت: در جریان تغییرات قیمتی اوراق تسهیلات خرید مسکن نیستم و قطعا اولویت‌های دیگری وجود دارد.

شاید پیگیری سوژه اوراق تسهیلات خرید مسکن و نوسان شدید آن طی روزهای اخیر برای مدیران بازار تکراری و جدید نباشد، اما همین اوراق تأثیر زیادی در قدرت خرید زوج‌های جوانی که با تنها آرزوی خانه‌دار شدن که حق قانونی آنان است، دارد.

نرخ این اوراق آنچنان سر به فلک کشیده که هر آرزوی خانه‌دار شدنی را برای متقاضیان تا حد زیادی محال می‌کند و با قیمت‌های بالا و نزدیک به 1 میلیون ریالی به ازای هر برگ همچنان در صدر تابلوی فرابورس ایران خودنمایی کرده است.

«اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن، گران شد»، «رشد 6 برابری قیمت تسه‌ها نسبت به شاخص کل»، «تسه‌ها در مسیر افزایش قیمت» و «اوراق تسهیلات خرید مسکن 1000000 ریال شد» از جمله تیترهای خبری رسانه‌های بازار سرمایه در چند ماه گذشته است، اما ظاهرا به نسبت هشدارهای رسانه‌ها به این افزایش قیمت‌های شدید مرجعی به فکر انجام اقدامات عملی مؤثر نیست.

وقتی جریان را با مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن در جلسه معارفه شرکت ساختمانی در میان گذاشتیم، متوجه شدیم که ظاهرا عزم جدی برای ایجاد تعادل در این بازار وجود ندارد.

برخی صندوق‌ها و مشاور سرمایه‌گذاری‌ها هم نسبت به تدابیر اندیشیده‌ شده مدیران با توجه به عدم جذابیت آن کنار کشیده‌اند، یعنی سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانک مسکن با توجه به محاسباتی که در میان این تحلیل‌گران انجام شده، صرفه اقتصادی ندارد. با این حال ناامید نشده و سراغ معاون فرابورس، دومین مقام اجرایی فرابورس ایران، رفتیم.

وی در این گفت‌وگو‌ی کوتاه از روند تغییرات قیمتی اوراق تسهیلات اظهار بی‌اطلاعی کرد و آب پاکی را همان اول روی دستمان ریخت؛ یعنی اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن در اولویت اول کار فرابورس نبوده و مسائل مهم دیگری را پیگیری می‌کنند.

البته مقصر اصلی ماجرای گرانی اوراق تسهیلات و سر به فلک کشیدن فرابورس نیست و مدیران ارشد سازمان بورس، بانک مسکن و وزارت راه‌وشهرسازی نیز باید در این زمینه پاسخ‌‌گو باشند.

* هدف ورود اوراق تسهیلات خرید مسکن به فرابورس

طبق تعریف، ورود اوراق امتیاز تسهیلات مسکن به فرابورس با هدف شفاف‌سازی، عادلانه و رقابتی کردن قیمت‌ها انجام شد، یعنی این اوراق به فرابورس آمد تا دور از دسترس سفته‌بازان و در اختیار متقاضیان واقعی قرار بگیرد، اما ظاهرا برخی نهادهای و ارگان‌ها یا حتی سرمایه‌گذاران کلان پس از خرید اوراق پیش از اعمال محدودیت خرید، قصد عرضه و استفاده از آن را ندارند و همین امر قطعا یکی از دلایل افزایش بیش از حد قیمت اوراق تسهیلات در فرابورس شد.

قیمتی که اکنون روی تابلوی فرابورس نشان داده می‌شود، نه تنها موجب کاهش قدرت خرید زوج‌های جوان می‌شود، بلکه نوعی بی‌عدالتی و شائبه اقدامات سوداگرایانه در بازار شده است. در این زمینه باید دید چه زمان بحث داغ و تکراری افزایش قیمت‌های پیاپی اوراق در اولویت اول مسئولان قرار گرفته و تدبیری مؤثر اندیشیده خواهد شد؟

منبع : شاسا
جمع آوری اطلاعات توسط : املاک گیلان
امضای admin


[sub]فروش پایان یک معامله نیست بلکه آغاز یک تعهد است
خرید و فروش املاک , زمین , خانه , آپارتمان , ویلا ساحلی , زمین ساحلی جنگلی شهری روستایی , املاک هکتاری و ... در گیلان شمال ایران
www.gilan-estate.ir
www.shomal-estate.ir[/sub]
دوشنبه 04 اسفند 1393 - 17:35
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیربرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

طراحی و سئو سایت با وب طراح | طراحی قالب