>

درحال بارگذاری ....
پنل کاربری
نام کاربري :

پسورد :

عضويت | فراموشي رمز عبور
ارسال پاسخ جدید
admin
آفلاین

ارسال‌ها :357
عضويت: 12 /5 /1392
محل زندگي:لنگرود/ langroud
سن:43
شناسه تلگرام:
شدت گرفتن عرضه مسکن در بازار

شدت گرفتن عرضه مسکن در بازار


بسازوبفروش های فعال در بازار مسکن، بخش زیادی از منابع مالی خود را برعکس سال های گذشته، در جبهه تکمیل ساختمان های نیمه کاره متمرکز کرده اند.
در فاصله سال های 89 تا 91 سازنده های مسکن هم به واسطه مجوزهای ارزان قیمت و مزیت دار مسکن مهر و هم نیازی که در طرف تقاضا احساس می شد، به ساخت وساز جدید و اخذ پروانه ساختمانی برای احداث ساختمان های جدید روآوردند، طوری که در این فاصله تعداد آپارتمان های در حال ساخت در تهران تا 100درصد و در سایر شهرها حداقل 50درصد افزایش پیدا کرد و همزمان سرعت تکمیل ساخت وسازهای قبلی و سازه هایی که قبل تر کار احداث و شروع آنها آغاز شده بود، کاهش یافت.

اما گزارش تازه بانک مرکزی از نحوه فعالیت های ساختمانی در نیمه اول سال92 نشان می دهد: ساخت وساز از سال گذشته تغییر جهت اساسی پیدا کرده و بسازوبفروش ها به جای آنکه به روش قبلی شان ادامه دهند و تیراژ آپارتمان های جدید را افزایش دهند، بیش از 54 درصد از کل سرمایه گذاری های ساختمانی صورت گرفته در این 6ماه را برای تکمیل آنچه در سه سال قبل تر، شروع کرده بودند، اختصاص داده اند.

در نیمه اول پارسال رقمی معادل 38 هزار و 800 میلیارد تومان در بخش ساختمان سازی – شامل مسکونی و غیرمسکونی- در کل کشور سرمایه گذاری شد که 42درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، افزایش از خود نشان داد. بیش از 92 درصد این حجم سرمایه گذاری، در حوزه مسکونی یا ترکیبی از مسکونی و غیرمسکونی بوده است و تنها 8 درصد آن صرف ساختمان های تجاری و اداری شده است. از کل این میزان سرمایه گذاری، 8/28 هزار میلیارد تومان، یعنی معادل 8/54 درصد از کل سرمایه گذاری بخش ساختمان، در حوزه «تکمیل» آپارتمان های نیمه کاره صرف شد. این آپارتمان ها در ساختمان هایی قرار گرفته اند که سازنده های آنها در 2 سال منتهی به پایان91 کار احداث را شروع کرده بودند.

در 6 ماه اول سال92 میزان منابعی که به صورت نقدینگی در اختیار بسازوبفروش ها یا تسهیلات بانکی ، برای «تکمیل» ساختمان های نیمه کاره سرمایه گذاری شد، 125درصد نسبت به مدت مشابه سال91 رشد کرد.

این در حالی است که سرمایه گذاری صورت گرفته برای «شروع» ساختمان جدید در نیمه اول پارسال رقمی معادل 10 هزار میلیارد تومان – نصف آنچه برای تکمیل ساختمان های نیمه کاره صرف شد- بوده که تنها 23درصد نسبت به مدت مشابه سال91 افزایش یافته است. به این ترتیب، اگر چه بخشی از حجم افزایشی سرمایه گذاری در بخش تکمیل نیمه کاره ها -در مقایسه با آنچه صرف ساخت وساز های جدید شده- ناشی از هزینه بر بودن مراحل تکمیل یک ساختمان می تواند باشد، اما از آنجا که در سال گذشته میزان رشد سرمایه گذاری در حوزه «تکمیل» 102 واحد درصد بیشتر از نرخ رشد سرمایه گذاری در حوزه «ساخت جدید» بوده، می توان نتیجه گرفت تمایل سرمایه گذاران ساختمانی به عرضه سریع آپارتمان های مسکونی به بازار مصرف به مراتب بیشتر از سال های قبل شده است. این تمایل ناشی از میل به بهره مندی حداکثری از سطح قیمت مسکن بوده که اوایل پارسال به بالاترین حد بی سابقه خود رسید.

در 4 سال دولت دهم – از سال88 تا اواخر سال91- در کل کشور 3 میلیون و 300 هزار واحد مسکونی جدید احداث شد که این حجم ساخت جدید نسبت به زمان دولت نهم ، 2/2 برابر افزایش یا 120 درصد رشد داشت.

در این 4سال از یکسو، دولت مجوز احداث حدود 2 میلیون واحد مسکونی مهر را برای سازنده ها از طریق واگذاری زمین رایگان و پرداخت 80درصد هزینه ساخت به صورت تسهیلات یارانه ای بانکی –با نرخ سود 4درصد- صادر کرد و این طرح کمک کرد سرمایه گذاری در بازار ساخت وساز افزایش یابد و سازنده ها به جای آنکه تکمیل ساختمان های قبلی، به احداث ساختمان جدید تشویق شوند. از طرفی، بیش از یک میلیون واحدمسکونی نیز به صورت طبیعی (غیر مسکن مهر) در شهرها طی همین مدت ساخته شد که بیش از 500 هزار واحد از آن، در شهر تهران بود و به واسطه تحریک ناشی از ضوابط شهرداری تهران و تسهیلاتی که برای تخریب ساختمان های کم سن وسال داده می شد، اتفاق افتاد.

نقش جهش قیمت
این تحرک بی سابقه در ساخت وساز، با ورود به سال92، کم شد. در بهار سال گذشته تحت تاثیر جهش 71درصدی قیمت مسکن در تهران از یکسو و تورم شدید ماه های قبل در بازار زمین و مصالح ساختمانی از سوی دیگر، صرفه اقتصادی «ادامه روش قبلی ساخت» برای سازنده ها پایین آمد.

بسازوبفروش ها در ابتدای سال گذشته به این تشخیص رسیدند که اگر سرمایه ها را به جای صرف کردن در احداث ساختمان های جدیدتر، به سمت تکمیل آنچه پیش تر ساخته اند، متمرکز کنند، می توانند در اوج قیمت -که درست در خرداد ماه روی منحنی نوسانات قیمت ثبت شد- واحدهای تازه ساز آماده مصرف را به بازار عرضه کرده و از فروش آنها به نفع جبران تورم سال های 90 و 91، بهره ببرند.

با تقویت این تصور ذهنی در جامعه بسازوبفروش ها و شرکت های ساختمانی، در نیمه اول سال گذشته، تعداد واحدهای مسکونی جدید و حجم درخواست صدور پروانه ساختمانی در تهران و سایر شهرها بین 5 تا 10 درصد کاهش پیدا کرد و در مقابل، تعداد واحدهای مسکونی تکمیل شده و آماده عرضه به بازار مصرف با رشد 24درصدی مواجه شد.

برابر گزارش رسمی بانک مرکزی، در بهار و تابستان سال92، تعداد 443 هزار واحدمسکونی تازه ساز به صورت آپارتمان آماده فروش، وارد بازار مسکن سراسر شهرهای کشور شد که از این تعداد، معادل 141 هزار واحدمسکونی سهم تهران بود و به بازار 3 میلیون واحدمسکونی پایتخت اضافه شد.

فشار هزینه ای در ساخت مسکن
مطابق گزارش بانک مرکزی در نیمه اول سال گذشته اگرچه تعداد ساختمان های جدید شروع شده در کشور 9درصد کاهش پیدا کرد اما از یکسو سرمایه گذاری صورت گرفته برای این قسمت از بازار ساخت وساز 23درصد افزایش یافت و متوسط هزینه ساخت نیز با رشد 48درصدی مواجه شد.

کاهش تیراژ ساخت در مقابل افزایش سرمایه گذاری و افزایش هزینه ها نشان می دهد فشار هزینه ای در بازار ساخت وساز طی سال گذشته قابل ملاحظه بوده است.

در 6 ماه اول سال92، متوسط قیمت زمین هایی که بسازوبفروش های سراسر کشور با خرید آن، اقدام به احداث ساختمان های جدید کرده اند، مترمربعی یک میلیون و 400 هزار تومان برآورده شده است. همچنین بسازوبفروش های شهر تهران نیز هر مترمربع زمین را به قیمت 5 میلیون و 900 هزار تومان خریداری کردند.

هزینه ساخت وساز – بدون محاسبه قیمت زمین- نیز در کشور و تهران به ترتیب مترمربعی 493 هزار تومان و 607 هزار تومان بوده است.

در این مدت، قیمت زمین و هزینه ساخت در کشور به ترتیب 57درصد و 48درصد افزایش پیدا کرده و در تهران نیز با رشد 85درصدی و 55درصدی مواجه شده است.
منبع : فرارو
جمع آوری اطلاعات توسط : املاک گیلان

[sub]فروش پایان یک معامله نیست بلکه آغاز یک تعهد است
خرید و فروش املاک , زمین , خانه , آپارتمان , ویلا ساحلی , زمین ساحلی جنگلی شهری روستایی , املاک هکتاری و ... در گیلان شمال ایران
www.gilan-estate.ir
www.shomal-estate.ir[/sub]
amini
آفلاین


ارسال‌ها :3
عضويت: 4 /6 /1399
پاسخ 1 :
شدت گرفتن عرضه مسکن در بازار
الان قیمت ها دیگه اینقدر رفته بالا که اون چیزی واقعا باب دل آدم باشه شاید گیر نیاد ولی میشه همون مبلغ رو جایه دیگه سرمایه گذاری کرد و برای سفر اجاره ویلا شمال میتونه گزینه بهتری باشه... الان ویلاهای شمال اگر یه جایه درست حسابی باشه که روت بشه 4 نفرو ببری زیره میلیارد نیست
سه شنبه 04 شهریور 1399 - 12:48

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


جذب نیرو